Anja in Karel Završnik, ustanovitelja Eko Brloga
www.eko-brlog.com/ | Instagram: @ekobrlog | info@eko-brlog.com
Povej o sebi, da te spoznamo…
Sva Anja in Karel. Že iz srednješolskih let najboljša prijatelja in partnerja. V zadnjih nekaj letih pa tudi zakonca, sodelavca, starša in vse kar pride zraven. Oba sva ljubitelja živali, narave in življenja na sploh. Poleg tega pa naju navdušuje dobra (in zdrava) hrana, šport, glasba, skupaj preživet prosti čas in ustvarjanje smisla v svojem življenju in delu.
Kaj je spodbudilo vajino kariero?
Pravzaprav sploh ne veva točno. Zgodilo se je nekako spontano, kot nadaljevanje vseh najinih odločitev in pridobljenih vrednot v življenju. Jaz sem bila vedno velika ljubiteljica živali in narave. Že v otroštvu sem se veliko ubadala z okoljsko problematiko, bila sem vegetarijanka in skušala sem živeti čimbolj ekološko. V srednji šoli in kasneje med študijem veterine pa sem to le še nadaljevala. Tudi Karel je velik ljubitelj narave. Kot otrok je ogromno časa preživel v naravi in tudi nato večino prostega časa v hribih. Kljub študentskemu ‘budgetu’ sva skušala živeti čimbolj ekološko. Tudi sama sem se tekom študija nekako odločila, da me bolj kot zdravljenje veseli preventiva in zdrav način življenja živali. Splet okoliščin je nato nanesel na to, da sva si zamislila trgovino z okolju prijaznimi izdelki za male živali. In zdaj sva tukaj.
Kako izgleda vajin dan? Popelji nas skozi vajin običajen dan…
Najini dnevi so zelo raznoliki. Načeloma zjutraj najprej spijeva kavo in/ali čaj in odpeljeva otroke v vrtec. Nato pa sledi skupen zajtrk in včasih tudi sprehod z našim kužkom Adamom. Potem se začne delovni del dneva. Pri nekaterih opravilih se izmenjujeva, nekatera pa sva si porazdelila glede na najine močnejše točke oz. najino veselje. Načeloma pa delo sestoji iz pregleda in odpisovanja na e-maile, priprave naročil, pakiranja paketov, prevzem/deklariranje/urejanje izdelkov v skladišču, urejanje spletne trgovine, priprava deklaracij, cenikov, predstavitev, reklamnega materiala, pisanja objav za socialne medije, pisanje objav za blog, itd. Delo je res raznoliko in zato ni dan enak dnevu. Nekaj je računovodskega (jaz imam kar rada matematiko :)), nekaj je ustvarjalnega, nekaj fizičnega in nekaj intelektualnega… Včasih si med delom privoščiva tudi skupno kosilo, 1-krat tedensko pa tudi kolesarsko turo, na kateri predebatirava vse kar naju teži. Med gibanjem delajo možgani hitreje in misli so bolj ustvarjalne. Nato greva po otroka v vrtec in popoldne preživimo večinoma skupaj. Včasih pa kakšno delo pride spet na vrsto zvečer, ko otroka spita.
Kateri je vajin najljubši neuspeh, ki vaju je porinil v kasnejši uspeh?
Uspeh je tako subjektivna stvar. Midva ga definirava kot način življenja, ki nama omogoča svobodo pri kreiranju dneva, pri preživljanju časa z družino in ukvarjanju s hobiji.
Zagotovo pa se je neke vrste prelomna točka na tem področju zgodila pred tremi leti. Najin starejši sin Maks je bil star 4 mesece, Karel pa se je hudo ponesrečil med plezanjem v hribih. Po 7 dnevni komi je bil za 2 meseca obsojen na posteljo oz. voziček in čakalo ga je dolgo okrevanje. Z majhnim dojenčkom in lastnim poslom na katerega se zanašaš za preživetje je bilo to obdobje resnično zahtevno. A kot vse težke stvari v življenju je pustila za sabo veliko lekcij. Od takrat naprej nama je resnično najpomembneje to, da imava v življenju določeno svobodo in da imava čas zase, za družino in za ljudi ter stvari, ki naju osrečujejo.
Ko sta nefokusirana ali nemotivirana, kako se spravita iz tega?
V takšnih situaciji nama najbolj pomaga gibanje. Peš ali s kolesom. Med skupno fizično aktivnostjo pogosto rešiva vse težave, najdeva kreativne rešitve ali pa se domisliva boljših od tistih, ki se nama pred tem nekako niso zdele ravno prave.
Če bi vsem ljudem lahko poslala mini sporočilo, kaj bi to bilo?
Uživaj v življenju, v dobrih in slabih stvareh. Vse so dragocene in vse so del tvoje zgodbe.
Uživaj v življenju, v dobrih in slabih stvareh. Vse so dragocene in vse so del tvoje zgodbe.
Kaj bi svetovala nekomu, ki začenja poslovno pot?
Izberi dejavnost/storitev, ki te tako veseli, da bi jo delal tudi brezplačno. Nekaj časa se bo morda tudi zdelo, da delaš brez plačila. In ne obupaj. 😉
Komentiraj